Jdi na obsah Jdi na menu

Vím, kdo je nejlepší kuchař

Mimořádné zkušenosti cestovatel získá při pochůzce obchody nebo trhy. Všude se prodává neuvěřitelné množství jídla; hlavně čerstvé zeleniny a nejrůznějších druhů masa. Způsob jeho skladování vyvolává trochu pochybnosti, zvlášť když si člověk uvědomí, že prodejce na ulici stojí v horku celý den. Ke koupi jsou také živá i mrtvá zvířata, mnoho takto vystavených kousků jsme nedokázaly ani identifikovat. V tomto směru jsme byly hodně opatrné, a pokud jsem si vědoma, nikdo z nás žádnou exotickou pochůtku nepozřel. Nejsem si jistá, jak by náš zhýčkaný evropský žaludek reagoval. Naší nejčastější a nejlepší stravou přesto byla rýže na všechny způsoby v pouličních jídelnách. Člověk si může vybrat nejrůznější poživatiny a jídlo se tvoří přímo před očima hladového. Myslím, že nikdo z nás nedá dopustit na paní kuchařku, veleumělkyni vaření na pánvi wok, na hlavní třídě ve městě Yangshuo. Sedávaly jsme v její pouliční restauraci každý večer a nechávaly s plným žaludkem „procházet Čínu kolem“.

Pokud ještě věříte známému pořekadlu, že všude chleba o dvou kůrkách, tak na něj rychle zapomeňte. Po celé tři týdny jsme pokaždé s novou nadějí vstupovaly do obchodů, které se tvářily jako pekárny, a odcházely s něčím nasládlým, co sice vypadalo jako chleba, ale náš, český chleba to rozhodně nebyl!

 

Co neprodám, stejně udám

Číňané jsou skuteční obchodníci! Díky nim jsme v sobě objevily skrytou touhu smlouvat a smlouvat a smlouvat. Je to vlastně druh sportu, psychologie na druhou. Ceny věcí – od oblečení přes kaligrafie až k sochám - jsou na trzích vždy nadsazené.

Někdy až několikanásobně. A prodejci, když vidí ochabující zájem, okamžitě snižují cenu. Nenechají člověka odejít bez toho, aby se pocvičili v počtech a lehké konverzaci nad zbožím. Často jsou proto neodbytní a je potřeba umět rázně odejít. Přirozeně neuvěří prosté výmluvě, že se ještě vrátíte. Jediné, co se mi osvědčilo, bylo tvrdit, že u sebe nemám peníze. Není výjimečné, že k vám v restauraci přistoupí člověk s náramky a začne vám je vnucovat. Nakonec za stejnou cenu můžete získat dva a kdybych to zkoušela déle, možná i tři.

                                                                                      pokračování

 

Náhledy fotografií ze složky Lidé