Jdi na obsah Jdi na menu

UBYTOVÁNÍ

Ubytování se dá shrnout dvěma slovy: není problém. Alespoň v našem případě nebyl. Vždy jsme si v hostelu sjednaly ubytování v jejich pobočce ve městě, kam jsme mířily. Stálo to sice nějaké peníze, ale stále lepší, než se přímo na místě domlouvat s domorodci a pak se dostat třebas do spárů nějakého ziskuchtivého Číňana.

I takovou zkušeností jsme na začátku prošly – ve městě Yangshuo nás pozdě v noci na zastávce sebevědomý mladík přesvědčil, že je managerem hotelu, ve kterém jsme si rezervovaly pokoje. Po dvou dnech jsme zjistily, že to byl obyčejný podvodníček, který vydělal na tom, že jsem přijely kolem půlnoci a neměly moc jiných možností. Osobnost Larryho, jak si říkal, nám po zbytek cesty symbolizovala fakt, že musíme být dvojnásob obezřetné. Číňané jsou obchodníci a nenechají se jen tak odradit. Larry nám ke své jistě velké radosti prodal také tři výlety do okolí Yangshuo. Dodatečně jsme také zalitovaly, že jsme se nechaly zlákat předraženými zájezdy, ale na začátku snad všichni udělají chybu. Výlety ovšem ve finále stály za to. Poučení z toho plyne jediné: kdybychom si je domluvily samy, ušetříme asi polovinu nákladů.

Ubytování je nejdražší samozřejmě ve městech a překvapivě levné v pěkně upravených hotýlcích v historických částech krásných měst jako je Lijiang nebo Dali. Většinou se cena pohybovala kolem 10-15 juanů na noc (pozor - byly jsme čtyři a cena je rozpočítaná z pronájmu čtyřlůžkového pokoje!).

V odlehlých horských chatách jsme platily za noc 6 juanů. Hostely jsou také místa, kde jsme si sjednávaly cesty do dalších měst. Zaměstnanci ochotně zakoupili jízdenky či zajistili rezervace, zjistili odjezdy vlaků a zabookovali místo našeho dalšího ubytování. K dispozici byl často i internet, většinou za 4-5 juanů za hodinu. Ke komfortu zdejšího bydlení neodmyslitelně patří termosky s horkou vodou.

 

Hostely, kde jsme přespávaly (což neznamená, že jsou nejlepší:)

Šanghaj - Maggie International Youth Hostel; 1825 TianShan Road ChangNing District (standardní, rezervovaný po internetu, blízko busovému nádraží)

Yuangshuo - Yangshuo International Youth Hostel (chladný a provizorní, ale místnosti celkem v poho...pokud chcete poznat bídáka Larryho....:); 70 Pantao Rd.

                        - West Street International Youth Hotel (najdete v Lonely Planet); příjemný, se skvělou restaurací a kontinentálním jídlem, s internetem; trochu hlučný)

Dali - Tibetan Lodge; 58 Renmin Road Dali Old Town, (moc příjemný, s restaurací, atypické pokoje, verandy, internet pro ubytované zdarma, možnost vyměnit knihy, centrum města)

Lijiang - téměř všechny hostely v centru starého města jsou úžasné; na treku po Tiger Leaping Gorge jsme přespaly v chatě Woody´s - naprosto skvělé; levné, s dřevěnou verandou, kde se večer a ráno setkávají všichni turisté, protože je odtud krásný výhled na soutěsku. Provizorní sprchy a trochu pomalejší obsluha (jedná se o rodinný podnik) vynahradí příjemná atmosféra a přátelský majitel, velký znalec přírody.

Kunming - Young Hostel International (najdete v Lonely Planet), ale nepůsobí nijak zvlášť přátelsky a spaní v dormitory nebylo příjemným zážitkem.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lenka - ubytko

17. 7. 2017 13:55

Ahoj, díky za krásné popsání vaší cesty. Chtěla jsem se zeptat je nutné mít s sebou spacák?
Lenka

Martina - Re: ubytko

20. 7. 2017 8:17

Ahoj, my jsme měly lehký, spíše z hygienických důvodů. Spaly jsme ve vlaku atd. Stačila by i vložka do spacáku. Pokrývky byly všude k posteli automaticky.

Eva Kořínková - Super

6. 9. 2009 9:26

Velmi pěkně zpracované informace a krásné fotky. Díky.

lenka - jéje

24. 3. 2009 18:26

moc pěkné a hrozivé leze mi mráz po zádech brrrrr

dobrus - zasuvky

13. 10. 2007 14:12

je dobre koupit v cine v supermarketu prechodku z cinske zasuvky na univerzalni (vejdou se tam cinske i nase koncovky)

MARTINA - odpověď

14. 7. 2007 18:52

Zdravím a hlásím, že co si vzpomínám, tak ohledně zásuvek nebyl problém. Napětí je 220V. Vyskytuje se více druhů zásuvek, my jsme tam své spotřebiče nějak nacpaly, ale univerzální adaptér není úplně od věci.

Jaroslav Beneš - Díky a jeden dotaz

11. 7. 2007 14:04

Milé dámy, díky za infrmace, ale ještě jedna by mne potěšila a to, jaké jsou v Číně typy zásuvek (k vůli dobíjení baterií ve fotoaparátu a podobně..děkuji.